Okosotthon – luxus vagy a jövő?

0
119
okosotthon

Képzeljük el, ahogy az ébresztő óra hangjával egyszerre felhúzódnak körülöttünk a redőnyök és természetes fényben kászálódhatunk ki az ágyból. Eközben már halljuk is a kávéfőző zümmögő hangját a konyhából, és mire kiérünk már vár minket a gőzölgő kávénk. Később beülünk az autónkba, ahol magától kinyílik a garázskapu és elindulunk a munkába. Mögöttünk elhúzódnak a függönyök, bekapcsolódik a riasztórendszer. Mire hazaérünk, a gyep már megöntözte magát, a beltér kellemes hőmérsékletű és már az előszobából bekapcsoltuk a zenelejátszót. Este lefekvéskor épp kényelmesen elhelyezkedtünk, mire eszünkbe jut, hogy égve felejtettük a lámpát a nappaliban, de telefonunkról könnyedén lekapcsoljuk, majd álomba szenderülünk.

Ez a kis életkép korántsem egy sci-fi film jelenete. Sokszor hallhatunk az okos ház (Smart Home) rendszerről, és biztosan rengeteg kérdés merül fel bennünk. Épp ezért ebben a cikkben bemutatjuk az okosotthonok legfontosabb jellemzőit. Leírjuk, hogyan működik, milyen szempontokból előnyös és rávilágítunk a pénzügyi aspektusára is.

Mi az?

Pontosan mit is takar az okosotthon kifejezés? Manapság már gyakran használjuk az „okos” jelzőt mindenféle kütyünél, azonban mitől lesz egy ház intelligens?

A kulcsszó az automatika. Az okosotthon egy olyan lakóépület, ahol a központi vezérlő az ott található különböző berendezések működését egységesen szabályozza, felügyeli. Ez vonatkozik a következő rendszerekre: hűtés, fűtés, szellőztetés, világítás, árnyékolás stb.

okosotthon

Miért jó ez nekünk?

Ahogy az okostelefonoknak, egy okosotthonnak is számtalan előnye van. Például rendkívüli kényelmet hoz az otthonunkba. Ha valaki tud kezelni egy okostelefont, akkor az okosotthon kezelői felülete sem lesz problémás, és így nemcsak, hogy egy másik szobából, de akár a világ egyik másik pontjáról is irányíthatjuk az otthonunkban lévő berendezéseket.

Ezzel együtt jár, hogy biztonságosabbá is teheti az otthonunkat. Bizonyára mindannyiunkkal előfordult már valami ehhez hasonló: Úton voltunk valahova, amikor hirtelen arra gondolunk, hogy mi van, ha bekapcsolva maradt a vasaló vagy a sütő. Ilyenkor egy okosotthon esetében könnyedén ellenőrizhetjük telefonunkról, hogy valóban így van-e és ha igen, akkor egy gombnyomással le lehet azt kapcsolni.

Ezeken kívül, bizony hosszútávon a pénztárcánknak is kedvezhet, ha intelligens házban élünk. Mivel ezek a rendszerek érzékelik az aktuális hőfokot a lakás légterében, így automatikusan lekapcsolják a fűtést, ha az elérte a megadott hőfokot, illetve a kinti szenzoroknak köszönhetően, ha egy hideg téli napon erős napsütést érzékel, elhúzza az árnyékolókat, így természetesen melegíti a házat, amivel spórolhatunk a fűtésszámlán. Ugyanígy, ha nem érzékel mozgást hosszú ideig egy bizonyos helyiségben, akkor beállíthatjuk, hogy kapcsolja le a lámpákat, így spórolva az elektromossággal. Ezek mind pénztárcabarát és nem mellesleg környezetkímélő rendszerek így, így az ökológiai lábnyomunkat is csökkenthetjük.

A technika fejlődésével valószínű, hogy egyre több lehetőségünk lesz, amivel optimalizálhatjuk az energiafelhasználásunkat, illetve kényelmesebbé tehetjük az otthon töltött időt.

Hogyan működik, mi kell hozzá?

Egy okosotthont többféle módon is vezérelhetünk. Irányíthatjuk „manuálisan”, azaz az okos készülékünkről bekapcsolva az adott funkciót. Azonban automatizálhatjuk is, tehát időponthoz köthetjük pl. a redőnyök leereszkedését. Emellett beállíthatjuk, hogy a szenzoros érzékelők eredményei alapján induljon be a rendszer, pl. a meghatározott páratartalomnál magasabb eredmény esetén automatikusan beindítsa a szellőzést.

Három fontos alkotóeleme van egy okos ház rendszerének: A kommunikációs csatorna, az érzékelők és a beavatkozók, illetve a központi vezérlőegység.

A legegyszerűbb egy épülő házba beépíteni az intelligens megoldásokat, azonban már elkészült háznál is vannak lehetőségek, hogy „okosítsuk”.

okos ház

Mennyi az annyi?

Sokan az okosotthonokat a luxussal asszociálják, pedig az árak már nem feltétlenül ezt mutatják. Az utóbbi években a technológia fejlődésével egyszerűbb és olcsóbb is lett a beszerelés. A költségek nagyban függenek a ház vagy lakás méretétől és a berendezések számától is. Emellett egyes okosotthon-lakók havi 7000 forintos csökkenést is észrevettek a rezsiben. Egy kisebb otthon okosítása már párszázezres magasságokban mozog, míg egy nagy méretű okosotthon rendszere elérheti a 2 milliót is.

Annak még nem jött el az ideje, hogy Magyarország összes háztartása átváltozzon egy okosotthonná, azonban a rendszer népszerűségének köszönhetően minden bizonnyal egyre elterjedtebb jelenség lesz. Érdemes figyelemmel követnünk az újdonságokat, hiszen a jövő itt alakul a szemünk előtt.