A kisgyermekek szájüregi egészségmegőrzése

0
74

Mivel a gazdasági helyzet egyetlen biztos jellemzője a bizonytalanság, fontos felismerni, hogy a gazdasági recesszió és a gyermekek szájhigiénéjének romlása összefügghet egymással. Szerencsére léteznek olyan hatékony módszerek, amelyekkel mindez megelőzhető, és a kiskorú páciensek a legjobb ellátásban részesülhetnek.

A kisgyermekek szájüregi egészségmegőrzésének jelentősége bizonytalan gazdasági körülmények idején.

Kellie Nock, a Dental Products Report® szerkesztője Christina Carter gyermekfogászati szakértővel folytatott beszélgetésében a gazdasági recesszió és a kiskorú páciensek elhanyagolt szájhigiénés állapota közötti összefüggéseket elemezte. A jelenkori aggasztó kilátások közepette Dr. Carter észrevételei szakszerűen rávilágítanak arra, hogy a gazdasági nehézségek idején is elengedhetetlen a gyermekfogászati ellátás zavartalan biztosítása, és azon betegek támogatása, akik mindennél jobban rászorulnak. erre a segítségre.

Kellie Nock (KN): Ön szerint van-e közvetlen összefüggés a jelen gazdasági helyzet és a gyermekgyógyászati páciensek szájüregi egészsége között most, egy lehetséges gazdasági recesszió küszöbén állva? Vagy ez inkább csak elméleti kérdés, mintsem gyakorlati probléma?

Dr. Christina Carter (CC): Igazából mindkét lehetőség kombinációja. Amikor elkezdjük megtapasztalni a gazdasági tendenciákat, nyilván felmerül bennünk a kérdés, hogy: „Vajon ez csak engem érint? Kizárólag az én szakterületemre jellemző?” De amint elkezdünk beszélgetni erről a kollégáinkkal, gyorsan kiderülhet, hogy őket is pontosan ugyanezek a kérdések foglalkoztatják. Aztán elkezdünk kitekinteni egy kicsit, a közvetlen köreinken túlra és felmérjük, mi jellemzi az aktuális trendeket. Belepillantunk a különféle helyi magazinokba, újságokba, mert azokban is rengeteg információ található. Szóval, valahogy így indul ez a folyamat: belső ösztönből. Először csak önmagunkra és a saját praxisunkra fókuszálunk. Aztán megvizsgáljuk a tágabb szakterületünket, majd beszélgetünk róla a közvetlen földrajzi környezetünkön belüli, illetve azon kívüli kollégáinkkal is. Végül aztán felfedezzük a valódi bizonyítékokat…

KN: Hogyan tájékoztassuk-tanítsuk azokat a pácienseket és szülőket, akik nem igazán ismerték még fel a fogászati ellátás jelentőségét és a szájüregi egészség, illetve a szisztémás jóllét közötti kapcsolatot?

CC: Az idősebb, 60 év feletti generáció tagjai körében még mindig óriási félelem övezi a fogászati beavatkozásokat. Pedig a fogászat hatalmasat változott, sokat fejlődött, és már korántsem az a szorongáskeltő, rémes dolog, mint ami régen volt.

A szülők esetében a félelem és a rossz beidegződések akár több generációs múltra visszavezethetőek. Tehát az első téveszme, amit el kell oszlatnunk, hogy a fogorvos az ellenségünk. Sok szülő, aki elkíséri a gyermekét a rendelőmbe és végig nézi, hogyan kezeljük a fogszuvasodást végül azzal búcsúzik, hogy: „Bárcsak maga lett volna a fogorvosom gyermekkoromban, mert akkor bezzeg ma nem rettegnék a fogászati beavatkozásoktól.”

Úgy vélem, az az első, és legfontosabb tennivalónk, hogy ráébresszük a felnőtteket saját fogaik épségének fontosságára, és meggyőzzük őket arról, hogy nem is olyan borzasztóan félelmetes fogorvoshoz járni. Véleményem szerint a gyermekorvosoknak, a védőnőknek és a szakorvosi asszisztenseknek kell felhívniuk a figyelmet a tejfogak fontosságára. Tudom jól, hogy az orvosi egyetemre járó hallgatók tantervében legfeljebb 3-5 percet szánnak a tejfogakra – de mi teljesen más elvek alapján gondolkodunk. Vagyis az orvosi szemlélet és a fogak orvosi kezelése is fontos, de a fogszuvasodás megelőzése még ennél is fontosabb tényező – ezért is foglalkozunk kiemelten a gyermekkori prevencióval. Sok egyéb prevenciós kérdéssel is foglalkozunk, de erre különösen nagy hangsúlyt helyezünk.

Országos szinten tapasztalható, másik komoly problémánk a kisgyermekkori elhízás, amelynek legjellemzőbb okai a nem megfelelő táplálkozás, a gyakori nassolás és a kevés testmozgás. Az állandó nassolás következtében a fogszuvasodás kockázata is fokozódik – tehát jól látható, hogy minden összefügg egymással.

Legfőbb feladatunk, hogy a fogászatot teljeskörű orvosi ellátás szintjére emeljük, és ne kizárólag a fogakra koncentráljunk. Nem csupán a fog a lényeg, hanem a helyzet komplex, orvosi megközelítése. A száj a test kapuja: vagyis, ha a szájüregünk egészséges, a testünk is egészséges lesz. Ha egészséges ételeket és egészséges nassolnivalókat fogyasztunk, a testünk is megőrzi jó állapotát. Ha ápoljuk, óvjuk a fogainkat, eggyel kevesebb okot adunk arra, hogy elszuvasodjanak. Az erre irányuló, korai nevelés fontos – sőt, talán az egyik legfontosabb – tényező. Már az újszülött babáknál érdemes elkezdeni a rászoktatást – akár egyhetes kortól is –, vagyis lehetőleg minden étkezés után töröljük meg a szájukat, és egy ujjunkra csavart textilpelenkával töröljük át a szájpadlásukat és a fogínyüket. Ez három ok miatt is hasznos lehet: tisztítja a szájüreget, megedzi a szájpadlást, hogy a későbbiekben jól tűrje majd a fogmosást, illetve kedvezően hat a beszédfejlődésre és az önálló táplálkozás kialakulására, mivel stimulálja a száj izmait és a nyelvet. Minden logopédus és táplálkozási szakértő nagyra értékeli majd ezt a tevékenységet.

Egy újszülött csecsemő esetében nyilván megterhelő erre is figyelni az első néhány hónap során, de ha kellően korán elkezdjük, a gyermek hamar megszokja, ezáltal a későbbiekben egyre könnyebb dolgunk lesz vele. A szülés előtti edukáció – amikor még minden szülő ragyogó szemmel, lelkesen akar tanulni, és igyekszik legjobb tudása szerint cselekedni – az az alkalom, amikor leginkább hatni tudunk rájuk.

KN: Hogyan segíthetünk azoknak a kiskorú pácienseknek, akik nem részesültek megfelelő megelőzésben, és akik nem feltétlenül rendelkeznek megfelelő biztosítási fedezettel vagy anyagi hátérrel a súlyosabb problémák kezelésére?

CC: Szerencsére ma már többféle segítségben – ösztöndíjakban, képzési programokban, szolgáltatás jellegű adományokban – is részesülhetnek. A gyermekgyógyászati ellátás finanszírozása sokkal nagyvonalúbb, mint az általános ellátásé.

A fogászati ellátás ügyének felkarolása kiemelten fontos. Gondoljunk csak bele, mi történik, ha elhanyagolnak például egy fogszuvasodást – vagyis egy akut betegséget. Lehetséges, sőt valószínű, hogy fájdalmat, duzzanatot vagy fertőzést okoz, amelynek kezeléséhez antibiotikum szükséges. Ennek következtében a gyermek hiányozni kénytelen az iskolából, sőt, talán fájdalmai is vannak. A későbbiekben pedig, mire ezek a fertőződött tejfogak lecserélődnek hatással lehetnek az alattuk fejlődő, maradandó fogakra és akár tartós problémákat, érzékenységet okozhatnak. Nos, ezért alapvető a gyermekek mielőbbi ellátása.

KN: A kezelésen és a megelőzésen túl hogyan ösztönözhetjük gyermekeinket, hogy bevált otthoni fogápolási rutint alakítsanak ki önmaguknak?

CC: Ideális esetben mindenkinek van bevált rutinja, a gyerekei pedig katonás rendben fogat mosnak, és mindenben engedelmeskednek. A valóságban viszont senkivel sem történik ilyen, és akivel mégis, az jobb, ha nem árulja el a barátainak, milyen csodagyerekei vannak, mert mindenki utálni fogja érte. Persze van sok motiváló tényező, amit alkalmazhatunk.

Ilyenek például a fogmosást segítő, ingyenes telefonos alkalmazások, amelyek időzítővel mérik a fogmosási időt, és részletesen elmagyarázzák, hány percig kell fogat mosni, illetve miért fontos fogselymet használni. Az Alexa okoseszköznek van egy Alexa play Chompers nevű funkciója, amely naponta más történetet mesél a fogmosáshoz. Amikor azt mondja, hogy „jobbra fent”, akkor a jobb felső részen kell fogat mosni, aztán amikor középre érve azt mondja, hogy „balra fent”, akkor át kell térni a bal oldali részre. Egyes elektromos fogkefék eleve csatlakoztathatók olyan alkalmazásokhoz, amelyek nyomon követik, hol mosott már, és hol nem mosott még fogat a használója – vagyis szinte úgy működnek, mint egy interaktív videojáték.

Az elektromos fogkefe vagy hagyományos fogkefe kérdése szintén fontos vitatéma. Minkettőnek vannak előnyei és hátrányai, de ezek egyben motiváló tényezőkké is tehetőek. Például léteznek olyan szájöblítők, amely megfestik, vagy elszínezik a fogakon maradt lepedéket, így addig kell fogat mosni, amíg el nem távolítják az összes kék, zöld vagy piros színt a fogaikról. Ez vizuális segítség és egyben motiváció is lehet a helyes fogmosáshoz.

KN: Mi a helyzet azokkal a gyerekekkel, akik jobban kedvelik a hagyományos fogkefét?

CC: Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai is, de a lényeg, hogy eltávolítsák a lepedéket. Minden gyermek más. Egyesek – akár neurotipikus, akár atipikus alkatú gyermekekről van szó –, szeretik a stimulációt, sőt, kifejezetten kedvelik az elektromos zümmögést, míg más gyermekek nem. A fogmosási technika viszont eltérő mindkét esetben.

Néhány elektromos fogkefén van nyomásérzékelő is – ez persze egyéntől függően hasznos vagy haszontalan funkció lehet –, ami megmutatja, milyen erősen nyomódik a kefe a fogsorra. A speciális nevelési igényű, vagy fiatalabb gyermekek esetében a markolat ergonómiája is sokat számít, mert rengeteg múlik a gyermek kézügyességén. Mint már említettem, az elektromos fogkefék esetében az a legcélravezetőbb, ha egyszerűen csak ráhelyezik a fogsorra, majd végigvezetik rajta, 5-10 másodpercet szánva minden egyes fog tisztítására.  

A hagyományos fogkefét használók esetében viszont néha épp az enyhébb inger kellemesebb a gyermek számára. Én például reggel nem szeretem az elektromos fogkefét, csak este használom. Ez az én kis érzékszervi különcségem.

Az anyagi szempontok sem mellékesek, mert van, akinek az elektromos fogkefe komoly költségterhet jelent. A kézi fogkefe költséghatékonyabb eszköz. Sokak számára különösen fontos a környezetvédelem, ezért ők a bambusz alapú vagy az újrahasznosítható, kézi fogkeféket részesíthetik előnyben – és ez újabb fontos szempont lehet.

Minden márka más előnnyel rendelkezik. A RADIUS például azon hatékony, kézi fogkefék egyike, amely rendkívül környezetbarát, és ergonómiailag is kényelmes a használata. Tehát a hagyományos fogkeféknek is megvannak a maguk előnyei, csak az a lényeg, hogy mindenki megtalálja a gyermekének megfelelőt. Ha a szülő tisztában van azzal, hogy gyermeke nem szereti az elektromos fogkefét, és inkább hagyományos eszközt választ, az is teljesen rendben van. Alapvetően az a lényeg, hogy mindannyian megtalálják a fogápolás legjobb módját.

Dr. Christina Carter bemutatása:

Dr. Carter háromszoros szakképesítéssel rendelkező fogorvos: szakterülete a gyermekfogászat, a fogszabályozás és a műtéti fogszabályozás. New Jersey-i fogorvosi rendelője a speciális nevelési igényű, és a különböző okok miatt hátrányos helyzetű gyermekek optimális szájüregi egészségi állapotának fenntartását szolgálja. Jelenleg az Amerikai Fogszabályozó Szakorvosok Szövetségének (AAO-NESO) delegált elnöke.

Forrás: https://www.dentalproductsreport.com/view/keeping-pediatric-oral-health-at-the-forefront-in-a-shaky-economy