Az agyunk teljesítménye, illetve teljesítő képessége fokozható. Talán elsőre azt gondolhatnánk, valami sci-fi film forgatására csöppentünk, mikor meglátjuk a neurofeedback terápiákon használt eszközt. A futurisztikus „sisak” számos tekintetben segíthet, hogy kihozzuk magunkból a legjobbat.
A neurofeedback tulajdonképpen nem mást, mint az agyhullámok visszacsatolásán alapuló speciális tréningmódszer, amely során EEG (elektroenkefalográfia) segítségével mérik az agyi aktivitást. A terápia segítségével az egyén megtanulja a saját agyhullámait szabályozni, ezáltal javítva a koncentrációt, csökkenti a stresszt és elősegíti a mentális jólétet.
Na de mely esetekben alkalmazható a terápia?
- ADHD és figyelemzavar
A neurofeedback sikerrel alkalmazható ADHD-s és figyelemzavaros gyerekek (és felnőttek) esetében. Segíthet fejleszteni a figyelemkoncentrációt, csökkentheti az impulzivitást és támogathatja a jobb tanulási képességeket, segít az agyi önszabályozás fejlesztésében.
- Autizmus spektrumzavar
A neurofeedback hozzájárulhat az autizmussal élők szociális és kommunikációs készségeinek fejlesztéséhez, valamint csökkentheti a túlzott ingerlékenységet és szenzoros túlérzékenységet is.
- Asperger szindróma
Az Asperger szindrómát könnyen össze lehet téveszteni az Autizmussal, a kezelési elv is hasonló. Az egyéni agyhullámok tréningezésével segítjük az érintetteket. A terápia célja az idegrendszer és az agy hatékonyabb és stabilabb működése a hétköznapi élet megkönnyítése és támogatása.
- Szorongás és stresszkezelés
A módszer lehetőséget nyújt arra, hogy a páciens megtanulja csökkenteni az agy túlzott éberségi állapotát, ami a szorongás és a krónikus stressz csökkentéséhez vezethet. Segít az agy nyugalmi és készenléti rendszere közti egyensúly helyreállításában. Relaxációs technikákkal kombinálva még hatékonyabb lehet.
- Alvászavarok
Az alvászavart gyakran az okozza, hogy az agy nem képes „átkapcsolni” az aktív, éber állapotból a nyugalmi, regeneráló üzemmódba. A neurofeedback ebben a szabályozásban tud hatékony támogatást nyújtani, segít az agynak megfelelő alvási minták kialakításában. Különösen hasznos lehet álmatlanságban szenvedők számára.
- Migrén és krónikus fájdalom
Az agyi aktivitás szabályozásával csökkenthető a fájdalomérzet, és mérsékelhető a migrénes rohamok gyakorisága. Kutatások szerint a neurofeedback hozzájárulhat az idegrendszer stabilabb működéséhez, ami csökkenti a fájdalomküszöb érzékenységét. A kezelés megkezdése előtt érdemes figyelembe venni a fejfájást kiváltó okokat.
- Sport és teljesítményoptimalizálás
Profi sportolók, művészek és üzletemberek is használják a neurofeedbacket, annak érdekében, hogy növeljék a koncentrációjukat, gyorsabban regenerálódjanak mentálisan, és hatékonyabban kezeljék a versenyhelyzetek okozta stresszt.
- Depresszió kezelése
A neurofeedback képes segíteni a depresszió tüneteinek enyhítésében az agyhullámok optimalizálása révén, támogatva a stabilabb hangulati állapotot.
- Poszttraumás stressz zavar (PTSD)

A módszer hasznos lehet a traumatikus élmények feldolgozásában és a PTSD tüneteinek csökkentésében, különösen az érzelmi szabályozás fejlesztése révén.
- Epilepszia kezelése
Bizonyos esetekben a neurofeedback csökkentheti a rohamok gyakoriságát és intenzitását, mivel segít az agy stabilabb működésének kialakításában.
- Demencia és időskori afázia
A demencia és az afázia mögött az agy működésének finom zavara áll fent. Ezek nem mindig állíthatók meg, de lassíthatók, javíthatók, vagy bizonyos képességek visszanyerhetők a neurofeedback alkalmazásával. A terápia segít újraépíteni a működési mintázatokat, aktiválni vagy épp megnyugtatni az érintett agyterületeket.
A neurofeedback egyik legnagyobb előnye, hogy nem invazív és gyógyszermentes megoldás, amely segíthet az agy természetes önszabályozásának fejlesztésében. Emellett személyre szabottan alkalmazható, hiszen az egyéni agyi aktivitás alapján történik a tréning. A kezelés után egyes esetekben enyhe fejfájás vagy fáradtág érzés előfordulhat.